Anne Sütü Zeka Geliştiriyor

Rüya, Zihne Çekidüzen Veriyor
10 Mayıs 2013
Çağın Hastalığı; Panik Atak!
11 Mayıs 2013
Tümü

Anne Sütü Zeka Geliştiriyor

Anne sütünün bol miktarda içerdiği ve hayati öneme haiz omega-3 ve DHA (balık yağı) sayesinde, beyin gelişebileceği en sağlıklı ve verimli gıda olduğunu anlatan Dr. Yavuz, “Son zamanlarda yapılmış sekiz araştırma, anne sütü ile beslenen çocukların, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde uygulanan standart testler sonucunda zeka düzeyi açısından daha yüksek bir başarı elde ettiklerini göstermektedir.“ dedi.

Yapılan bir araştırmaya göre erken doğmuş ve anne sütü ile beslenmiş bebeklerin ilerleyen yaşlardaki IQ testleri, erken doğmuş ama hazır mama ile beslenmiş çocuklara göre yüzde 8,5 daha yüksek olduğunu ifade eden Dr. Yavuz, “Anne sütünün, inek sütünden bile büyük farklılıkları vardır. Anne sütünün içerdiği ve beyin gelişimi için yaşamsal olan DHA (balık yağı) oranı, inek sütünden 30 kat daha fazladır.

Dolayısıyla anne sütü zeka ve beyin fonksiyonları açısından asla vazgeçilmemesi gereken bir unsurdur. Eğer tıbbi sebeplerden dolayı emzirilemiyorsa ya da yeterli anne sütünün olmaması nedeniyle hazır mama verilmek zorunda kalınıyorsa, bu durumda muhtevasında balık yağı ve omega-3 olmayan mamalar tercih edilmemelidir” diye konuştu.

Dr. Mehmet Yavuz
REEM Nöropsikiyatri
Web : https://www.reemnp.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Merhaba!

WhatsApp üzerinden görüşmek için alttaki kısımdan iletişime geçiniz veya bize info@reemnp.com adresinden email gönderebilirsiniz.

× Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?