Çizgi Filmlerin Masum Olduğunu Kim Söyledi?

Depresyonun İlacı Sıkı Aile Bağlarında Gizli
23 Nisan 2015
Çocukla Sağlıklı İletişimde Anne Babaya Düşen Görevler
12 Mayıs 2015
Tümü

Çizgi Filmlerin Masum Olduğunu Kim Söyledi?

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, çocukların çoğu zaman hayatı çizgi filmlerden öğrendiğine işaret ederek “Çizgi filmler, çocukları eğlendirirken hayal dünyalarını da genişletir. Onların dünyalarında rahatlatma kadar öğretme rolünü de üstlenir. Ancak tüm bu olumlu etkiler belli kurallar göz önünde bulundurulmadığı takdirde olumsuz tablolara yol açabilir” diyor.

Çocuklar genellikle 18 aylıkken televizyondan gelen uyarılara, seslere ve görüntülere aşina oluyor. 2.5 yaşından itibaren de gördükleri (izledikleri) olay ve davranışları taklit etme yetisini kazanıyor.

Çizgi filmler özellikle hızla değişen sahneleriyle bu yaş çocuklarının ilgisini daha çok çekiyor. 3-6 yaş arası çocuklarda ise bu rolün önemi daha da artıyor.

Sorunun ilk habercisi hiperaktivite

6-11 yaş grubu çocuklar içinse izledikleri programın içeriği ve onlar üstünde yaptığı etkileri daha da belirginleşiyor. 12-17 yaş aralığında ise bu etkiler azalıyor.

Sürekli şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların diğer yaşıtlarına göre daha fazla kavga ettikleri ve çok daha gergin olduklarının gözlemlendiğine işaret eden Dr. Yavuz “Bu çocukların anne-baba ve büyükleriyle ilişkilerinde de gergin, sabırsız ve asi oldukları görülür. Ayrıca hangi türden olursa olsun aşırı çizgi film izlemek dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin ilk habercisidir. Günde ortalama 3-4 saat televizyon izleyen çocukların diğer çocuklara göre yüzde 30 ila 40 oranında dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye daha yatkın olduğunu” söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Merhaba!

WhatsApp üzerinden görüşmek için alttaki kısımdan iletişime geçiniz veya bize info@reemnp.com adresinden email gönderebilirsiniz.

× Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?