Emzirme Döneminde Anne Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Kilo ve Intolerans İlişkisi
2 Ocak 2017
Ek Gıdaya Geçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?
12 Ocak 2017
Tümü

Emzirme Döneminde Anne Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için anne sütünün önemini biliyorsunuz, peki siz emzirirken beslenmenize dikkat ediyor musunuz bakalım. Bilindiği üzere çok uzun ve hassas bir konu olduğu için kısaca küçük ama hayat kurtarıcı detaylardan bahsetmek istiyorum .
Bilindiği üzere gebelik dönemi beslenmesi bebek sağlığı üzerinde en önemli dönemdir. Bundan sonraki en önemli dönem ise emziklilikte annenin beslenmesi ev ek gıdaya geçiş dönemdir.

Emzirme döneminde annenin harcadığı enerji miktarı doğrultusunda alacağı yeterli ve dengeli bir beslenme, süt verimini arttırırken annenin depolarını da koruyacak ve kolaylıkla kilo vermesini sağlayacaktır. Anne kalsiyumdan zengin süt ürünleri tüketmeli, taze sebze ve meyve tüketmeli, D vitamini desteklenmeli, çay-kafein- alkol tüketiminden kaçınılmalı, yaklaşık 4 lt kadar sıvı almalıdır.
Bir çok annenin şikayeti sütüm gelmiyor veya sütüm çocuğuma yetmiyor !

Verimli bir emzirme dönemi için;
Anne kendine güvenmeli ve sütünün çocuğuna yeteceğine inanmalıdır. Doğru emzirme tekniğini öğrenmeli. Yine en önemlisi doğumdan sonraki ilk yarım saat -1 saat içerisinde emzirme başlamalı, anne bebeği sık sık emzirmeli, saat sınırı koymamalı veya emzirmek için uykudan uyanmasını beklememelidir. Bu yaş gurubundaki çocuklara öğün sayısı sınırı koymamalısınız. 6-8. Haftalık bebekler kendi öğün düzenini oturtmaya başlayacaklardır. Anne sütünün yetmediğini ve sürekli aç kaldığını düşünüyorsa bebeğin tartı alımını kontrol etmeli, düzenli kilo artışı var ise, günde 6-8 kez bezini ıslatıyorsa, emdikten sonra gazını çıkartıyor ve sakinleşip uyuyorsa anne sütünün yettiğini anlarız ve mama vermesi gerekmez. İlk 6 ay ANNE SÜTÜ‘nün dışında mama, ek gıda, devam sütü veya su verilmemelidir. sütünüzün daha çok gelmesi için bebeğinizi daha çok emzirmelisiniz. Sevgili anneler unutmayın bebeğim doymadı diye endişelenip verdiğiniz her ek gıda sütünüzün azalmasına sebep olacaktır.

Comments are closed.

×

Merhaba!

WhatsApp üzerinden görüşmek ve bilgi almak için alttaki logoya tıklayarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

× Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?