Hipnozla Davranışlarınızı Kontrol Altına Alın!

İnternet İş ve Sosyal Hayatı Etkiliyor mu?
5 Ağustos 2013
Alzheimer Hastalığında TMS Tedavisi Nasıl Sonuçlar Veriyor?
7 Ağustos 2013
Tümü

Hipnozla Davranışlarınızı Kontrol Altına Alın!

Davranışlarımıza ve hareketlerimize yön veren bilinçaltı sistemimiz, kulağa karmaşık geldiği kadar artık pek çok şeyi çözüme kavuşturacak kadar da basit.

Düşünce ve davranışlarımızın kökenine ev sahipliği yapan, hal ve hareketlerimizin, eğilimlerimizin sebeplerini açıklayan bilinçaltını Hipnoz yöntemiyle kontrolümüze alıp davranışlarımıza yön vermemiz mümkün mü?

Anne karnından itibaren bilinçaltına kayıt almaya başlayan beynimiz etrafından gördüğü, duyduğu, farkında olduğu veya olmadığı her şeyi belleğine kaydeder. Zamanla dışavurum olarak göstermiş olduğumuz davranış, alışkanlık ve eğilimlerimizde kendini gösteren bu kayıtlar biz farkında olmasakta yaşam şeklimizi alışkanlıklarımızı belirliyor hale gelir. Örneğin sigara alışkanlığını bırakamayan kişinin sunulan tüm kolaylıklara rağmen bu alışkanlığını bırakamaması bir bilinçaltı problemi olabilirken, özgüven problemi yaşayan birinin de gerekçesi benzer olabiliyor. Bu noktada bilinçaltına ulaşabilmek adına Tıpta kullanılan hipnoz yöntemi pek çok hususta işe yarayabilir.

Hipnoz, bilince ve bilinçaltına kolayca hükmedebildiğimiz yapay uyku halidir. Hipnoz yapan uzman, önce kişinin dikkatini bir obje de toplar. Bu hareket eden ya da duran bir cisim, bir nokta ya da spiralli bir şekil olabilir. Bu şekilde talimatlarınıza uyarak bir maddeye yoğunlaşan kişiye, bir yandan suni uyku ortamı oluştururken öte yandan iletişiminizi sürdürürsünüz. Kişi sadece sizin sesinizi duyar, diğer sesleri duymaz ya da duysa bile itibar etmez. Hipnoz sayesinde kişinin bilinçaltının uzaktan kumandası artık sizin elinizdedir. Onu istediğiniz yere götürür, istediğiniz zamana gidebilirsiniz. Siz ne telkin verirseniz onu hayal etmesine sebep olursunuz. Örneğin hipnoz transına soktuğunuz kişiye şu an Newyork’tasınız dediğimizde kendisini orda zanneder. Şu an plajdasınız ve yüzüyorsunuz denilirse, kendisini öyle hisseder. Yani senaryosunu sizin çizdiğiniz suni rüya hali yaşatırsınız.

Kötü alışkanlıklara “hipnoz” tedavisi…
Hipnoz, günümüzde büyük cerrahi müdahaleler dışında sağlık alanında pek çok sorunun çözümünde kullanılmaktadır. Diş çekimi ve tedavileri, ağrısız doğum, küçük cerrahi müdehaleler hipnozla yapılabilir. Yaşadığımız çağda bırakılması en zor alışkanlık haline gelen sigara içinde çözüm sunan hipnoz, bırakmak isteyen kişinin samimiyetine bağlı olarak hızlı bir geri dönüş sağlamaktadır. Ama burada önemli olan kişinin sigarayı bırakmayı gerçekten istemesidir. Sigarayı bırakma konusunda samimi olmayanların hipnozla bırakabilme ihtimalleri düşüktür.  Yine kekemelik hipnoz seansları ile düzeltilebilir. Tırnak yeme, altını ıslatma ortadan kaldırılabilir. Geçtiğimiz yıllarda İngiltere’de doğum operasyonu ardından aldığı kiloları veremeyen hasta, Uzman tarafından hipnoz seansında midesinde kelepçe olduğuna ikna edilerek bu şekilde birden az yemeye ve kilo vermeye başladı. Bu yöntemle aldığı kilolardan 3 ayda 35 kilo vererek kurtulan kadın, bilinçaltını kontrol altına alarak yeme alışkanlığına yön vermiş oldu.

Hipnoz yapan kişi mutlaka eğitimli olmalı!
Hipnoz, psikoanalitik terapilerde de kullanılmaktadır. Ancak bu tedavilerle uğraşan hipnozör kesinlikle psikoanaliz eğitimi almış psikiyatrist olmalıdır. Aksi takdirde kaş yapayım derken göz çıkartılabilir ve bireye zarar verilebilir. Tecrübesiz bir hipnozör cinsel yetersizlik yaşayan erkek hastasının çocukluk yıllarına inipte araştırayım derken, onda eşcinsel eğilimler ortaya çıkarmıştı. Bu nedenle hipnozla psikoanalitik müdahale mutlaka uzak durulması gereken bir durumdur. Günümüzde her önüne gelen doktor olsun olmasın hipnoz yapabilmektedir. Halbuki eğer kişide bir psikoz eğilimi varsa hipnoz seansı esnasında şizofrenik bir tablonun gelişmesine neden olunabilir. Ya da eğer trans esnasında kişiyi çok gevşetilmişse, düz kasların çözülmesine bağlı olarak tansiyon düşüklüğü ve bayılma yaşanabilir. Bu nedenlerle hipnoz yapan kişinin tıp alanında eğitimli olması yapan ve yapılan bireyler açısından yararlıdır.

  • Kendi kendine hipnoz (otohipnoz) mümkündür. Sürekli başkalarını hipnoz eden kişiler, kendilerini de transa sokmayı başarabilirler. Telekinezi, levitasyon hatta  astral seyahatin zaman zaman otohipnozla karıştırıldığını iddia edenlerin sayısı hiç de azımsanmayacak sayıdadır.
  • Hipnoz yapılan kişi, bilinçaltı yönelimlerine ters gelen absurd telkinler esnasında uyanabilir. Kişi verilen telkinleri, söylenen sözleri hatırlar. Ancak derin hipnoza girmiş ise yani delta dalga boyutuna gidilmiş ise telkinleri ve yapılan şeyleri hatırlamayabilir. Bu nedenle hipnoz olurken yanınızda tanıdığınız ve güvenilir bir kişiyi de mutlaka bulundurunuz.
  • Hipnoz olan şahsın, uyanmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Hatta hipnozör kişiyi hipnoz edip bıraksa ve uyandırmadan gitse bile, transa giren şahıs bir süre sonra normal uyku moduna geçecek ve bir süre sonra da uyanacaktır. Hipnoz yapan kişiye bilinçaltınızı açmaktasınız ve bilinçaltınızın uzaktan kumandasını vermektesiniz. Bu yüzden tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilere hipnoz yaptırmayınız.
  • Toplumda yüzde 10 kadar kişi, her tekniğe rağmen hipnoz olmaz. Özellikle emir vermeye alışmış sert mizaçlı kişiler (yöneticiler, komutanlar) genelde transa girmekte sorun yaşar. Aynı şekilde dikkat dağınıklığı olanları da transa sokmak mümkün değildir.

Dr. Mehmet Yavuz
REEM Nöropsikiyatri
Web : https://www.reemnp.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Merhaba!

WhatsApp üzerinden görüşmek ve bilgi almak için alttaki logoya tıklayarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

× Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?