İlişkilerde Kıskançlık

Ek Gıdaya Geçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?
12 Ocak 2017
Oruç Tutmak Sinir Yapar mı?
1 Haziran 2017
Tümü

İlişkilerde Kıskançlık

İLİŞKİLERDE KISKANÇLIĞIN ALTYAPISINA BAKMAK GEREK …

İlişkilerde kıskançlık; kişinin duygusal yatırımını yaptığı kişiyi kaybedeceği ve ilişkinin bitirileceği tehdidiyle karşı karşıya kaldığı karmaşık ve rahatsız edici bir tepki olarak tanımlanır. İlişkilerde yaşanılan kıskançlık kıskançlığın bir kaç türünden biridir. Kıskançlık aşırı sevginin, paylaşamamanın bir göstergesi olarak görülse de altında yatan korkuların ve duygu durumlarına bakmak gerekir. Kıskançlık kendini öfke, mutsuzluk, korku duygu durumlarıyla kendini gösterebilir. Kıskançlık bir duygu değil bir tepki, reaksiyondur. Bu yüzden kıskançlığı birçok boyutta değerlendirmek gerekir. Kıskançlık duygu durumunu yaşayan kişinin yaşadığı çaresizlik, yetersizlik gibi yıpratıcı duyguların yanında bir de kıskançlık tepkilerine maruz kalan eşin yaşadığı yıpratıcı sürecide göz ardı etmemek gerekir. Bu durum hem yaşayan hem yaşatılan kişi için ilişkinin gelişimi ve sürdürülebilmesi açısından negatif durumlar olarak görülmektedir.

İlişkinin ilk başlangıcında kıskançlık tepkilerinin ilişkiyi güçlendiren, sevginin davranışsal olarak hissedilebilirliğini artıran bir özellik olarak görülmektedir. Fakat bu durum uzun süreli bakıldığında ilişkiyi yıpratan bir durum halini alır. En çok duyduğumuz bize çok aşina gelen yaşantı örnekleri;

“ Ben sana güveniyorum, dışarıdaki insanlara güvenmiyorum”

“Sadece benimle ilgilenmelisin, başka türlü yapamıyorum”

Şeklinde düşünce kalıplarıyla karşımıza çıkabiliyor. Bu kalıplar kişinin aslında kendisiyle olan problemine mantıklı açıklamalar getirdiğini gösterir. Kıskançlık; kişinin yaşadığı terk edilme, yoksun bırakılma şemalarıyla tetiklenilen bir durumdur.

En çok kıskandığınız durumu düşünün ve bunun sizde neyi tetiklediğini bulmaya çalışın. Bulduğunuz şema terk edilme, kendiliğe olan güvensizlik ya da duygusal olarak yoksun bırakılmanızla ilişkilendiriyorsanız bunu sizin için önemli ve düzenlenmesi gereken bir yer olarak görmelisiniz. Daha sağlıklı bir ilişki arzuluyorsanız, ilişkiyi yıkıcı ve yıpratıcı kılan bu durumların üstesinden gelmek için sağlıklı iletişim becerilerini kullanmak yapılması gerekenlerin en başında gelmektedir.

Psk. Cemre Menteşe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Merhaba!

WhatsApp üzerinden görüşmek için alttaki kısımdan iletişime geçiniz veya bize info@reemnp.com adresinden email gönderebilirsiniz.

× Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?