Kadınları Bitiren Sendrom

Sıcak Çay Ömrü Uzatıyor
5 Mayıs 2013
Bilgisayar ve Oyun Bağımlısı Nasıl Tedavi Edilir
6 Mayıs 2013
Tümü

Kadınları Bitiren Sendrom

Son yıllarda birçok kadın ise hem kariyer hem de çocuk yapabileceklerini düşünüyor. Peki bu gerçekten mümkün mü?

Günümüzde değişen aile kavramı ile birlikte çocuk yapma planları da kadınların iş hayatı ile anne olma isteği arasında ikileme düşmesine ve karasız kalmasına neden oldu. Karasız kalan anneler ise çocukta yaparım kariyer de diyerek üzerlerinde olan yükü ikiye katladı.

Son yıllarda birçok kadın ise hem kariyer hem de çocuk yapabileceklerini düşünüyor. Peki, bunların hepsi bir arada olunca ne gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Kadınlar çocuk mu yapmalı kariyer mi, yoksa ikisini bir arada yürütmek mümkün mü? Reem Nöroloji merkezi Kurucusu Dr. Mehmet Yavuz mükemmel kadın imajının ortaya çıkardığı psikolojik sorunları anlattı.

Çocuk da yaparım kariyerde fikri nasıl ortaya çıktı?

Günümüzde özellikle evli kadınlar kendilerinden beklenenin fazlasını yapmaya çalışıyor. Bu durum sorunlu bir yaşam, stres ve strese bağlı hastalıkları gündeme getiriyor.

Kadınlar iş hayatının onlara sunduğu sosyal ve ekonomik getirileri ilk başlarda cazip görebiliyor. Daha özgür yaşam isteği, erkeğe bağımlı yaşamanın getirdiği zorluklar ve geçmişte toplumda yaşanan birçok kötü örnek kadınları çalışmaya ve bireyselleşmeye iten en önemli faktörler.

Çalışan kadın mükemmel anne mi olmak istiyor?

Çalışan kadın hem çalışma hayatını hem de çocuğunu aynı anda idare etmek zorunda kaldığında ev ve iş yeri arasında yoğun bir tempo içerisine girer. İş, çocuk ve eş arasında kalan kadın tam anlamıyla bir tükenmişlik hissine kapılır. Yoğun duygular içerisine giren kişi kendini suçlama, eşi ve çocuğu ile yaşadığı iletişimsizliği çalışma hayatına bağlayabilir.

Çocuğu ve kariyerini bir arada yürütmek isteyen kadınlar genellikle çocuklarına daha düşkün bir tavır sergiler. Çocuğunun ihtiyaçlarını ve istediklerini sürekli yerine getirmek isteyebilirler. Bunun asıl sebebi ise çocuğun annesine olan ilgisinin azalması ve onu çalışıyor olmasından dolayı suçlaması korkusudur. Yeterli ilgiyi verdiğini çocuğuna ve eşine göstermek için daha fazla çaba gösterecektir.

Mükemmel kadın imajı ne gibi sağlık sorunları ortaya çıkarır?

Çocuk ve kariyer yapmayı hem de iyi bir eş olmayı isteyen kadın için hasatlıklar da bir dönem sonra kaçınılmaz olur. Kişi bu süreçleri yaşasa da bunları umursamaz hatta çevresindeki kişiler bile bu durumu zamanla kapris olarak değerlendirebilir. Kişide oluşan belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir.

-Tükenmişlik ve bıkkınlık hissi

-Depresyon, sürekli gerginlik ve panik atak belirtileri.

-Uykusuzluk.

-Sürekli yorgunluk hissetme.

-Beyinde ağırlaşma, düşüncelerde karmaşa.

-Unutkanlık.

-Mide bağırsak rahatsızlıkları.

-Eklem ağrıları.

-Kas sertleşmeleri.

-Sürekli sinirli tavırlar sergileme.

-Cinsel isteksizlik.

Çocuklar olumsuz etkileniyor mu?

“Çalışan anne , “çocuğu ile de ilgilenebilir” düşüncesini topluma ve eşine kanıtlamaya çalışan anneler çocuklarının her istediğini yapar hale geliyor. Sürekli endişe ve kaygı duydukları için çocuklar huzursuz, korkak güvensiz kişiler olabiliyorlar. Aynı zamanda aşırı ilgiden dolayı şımarık bir kişilikte ortaya çıkabiliyor. Çünkü anne çocuğun önüne tüm imkânları sunuyor, tüm isteklerini gerçekleştiriyor ve ilerde başkaları bu ortamı ona sağlayamadığında ise çocuk mutsuz ve doyumsuz bir birey olabiliyor.”

Yaşanan sıkıntılar karşısında ne yapmalı?

-Endişe yapmayın.

-Nefes terapilileri yapın.

-Mükemmel kadın ve mükemmel anne bilincinden uzak yaşayın.

-Kendinizi fazla yormayın.

-Çocuk, eş ve iş dengesini iyi kurun.

-Çocuğun gelişimi için sürekli endişe duymayın ve korkmayın.

-Kendinize zaman ayırın.

-Eşinizle sinemaya gidin, arkadaşlarınızla buluşun sosyal aktivitelerden uzak kalmayın.

-Çocuğunuzun mükemmel annesi yerine onu anlayan anlayışlı anne olmaya çalışın.

-Eğer sorunlarınız arttıysa mutlaka psikolojik destek alın.

Dr. Mehmet Yavuz
REEM Nöropsikiyatri
Web : https://www.reemnp.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Merhaba!

WhatsApp üzerinden görüşmek için alttaki kısımdan iletişime geçiniz veya bize info@reemnp.com adresinden email gönderebilirsiniz.

× Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?