REEM Makaleler

Uzmanlarımız ve psikologlarımızdan son makaleler burada listelenmektedir.

Beyin Yarım Küreleri Özgürlüğünü İlan Ederse, Ne Olur?

Beyin Yarım Küreleri Özgürlüğünü İlan Ederse, Ne Olur?

Deniz kenarında bir çay içerken manzaranın güzelliğine mi odaklanırsınız yoksa arka masada oturan adamın peşinize düşmüş bir ajan olup olmadığına mı? İnsana inanılmaz gelebilir ama genellikle bu karar, dış dünyadaki koşullardan bağımsız olarak beyninizde olup bitenlerin bir yansımasıyla gerçekleşir. Beyin sağlığının, hayatı algılayış şeklimiz üzerindeki etkilerini birçok kez vurgulamışımdır. Elbette, “Manzara her zaman büyüleyici görünür” ya da “Kimseyi ajan takip etmez” demiyorum.  Ama bazen gerçekler ve hayaller öylesine birbirine karışır ki ipin ucunu yakalayıp çözemezsiniz. Eğer gözünüzün önünde canavarlar, kafanızın içerisinde kimsenin duymadığı sesler varsa, herkes gibi “Normal” davranmanız da mümkün olmayacaktır. Sağlıklı bir insanın görüp algıladığı dünya ile bir şizofreni hastasının hayatı kavrayışı ve verdiği tepkiler bambaşkadır. Yunancadan gelen şizofreni kelimesi bu “Bölünmüş aklı” ve kendine özgü hayat algısını vurgular.

Devamı...

Like Sayısı Kim Olduğunu Söylemesin

Like Sayısı Kim Olduğunu Söylemesin

Çağımızda sosyal medya yaşamlarımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Sosyal medya insanların bilgi paylaşımı için geniş bir platform yaratıyor ve bu sayede dünyanın dört bir yanından insanlar birbirleriyle kolayca iletişime geçebiliyor. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden biri olan Facebook’un 2015 yılının başında yaptığı duyuruya göre, site ayda 1.44 milyar aktif kullanıcıya ulaşıyor ve bu kullanıcıların %65’i Facebook’u her gün aktif şekilde kullanıyor. Facebook haricinde Twitter, Intstagram ve LinkedIn de iletişimde önemli güce sahip sosyal medya sitelerinden. Ulaştığı geniş kitleyle sosyal medya; bilgiye erişme, network kurma ve arkadaşlarla irtibat kurma gibi konularda kullanıcılara büyük olanaklar sağlıyor. Ancak tüm bu avantajlarının yanında, sosyal medyanın kullanıcılarının psikolojik sağlığını ve iyi oluşunu etkileyen bazı diğer faktörler de var.

Devamı...

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Anoreksiya kişinin yaşamını tehdit eden ve süregelen aşırı zayıflık ve kilo kaybıyla dikkat çeken, tedaviye oldukça dirençli bir yeme bozukluğudur. Genellikle 12-18 yaş aralığında kadınlarda ortaya çıkar. Anoreksiyadan muzdarip bireylerin %90’ı kadındır. Bu kişiler boy, yaşa gibi faktörler de göz önüne alındığında normal sınırların çok çok altında bir kiloya sahiptir. Bu kişilerin aynı zamanda kilo alma ve şişmanlama konusunda şiddetli korkuları vardır. Ek olarak, kendi beden şekilleri ve kiloları hakkında sağlıklı bir bakışa sahip değillerdir. Beden imgesindeki bu bozulma çok zayıf olmalarına rağmen kendilerini şişman bulmalarına sebep olabilir. Bu da kişilerin sürekli olarak aşırı zayıf olduklarını ve yemeyle ilgili bir probleminin olduğunun inkar etmesiyle sonuçlanır.

Devamı...