Mor Ötesi Lazerle Felç Tedavisi

Aşk Bir Hastalık mı?
30 Nisan 2013
Sinüzitte MLS Lazer Tedavisi
2 Mayıs 2013
Tümü

Mor Ötesi Lazerle Felç Tedavisi

Amerika da Madison Wisconsin Üniversite hastanesinde kızıl ötesi lazer ışınları ile felç hastalığında oluşan beyin hasarları tedavi edilmeye başlandı. 120 hasta üzerinde uygulanan bir araştırma ile kızıl ötesi lazer ışınlarının aynı TMS gibi hasarlı dokularda düzelmeye neden olduğu hastaların daha hızlı ve etkin düzelmeler gösterdiği belirlendi.

Yapılan açıklamaya göre felcin başlamasından ilk 24 saat içinde uygulanan lazer tedavisinin glikozdan ve enerjiden yoksun kalmış hücrelerdeki metabolik enerjiyi düzene koyduğunu ve hücrelerin yenilendiği ifade ediliyor. Lazer ışığının ATP olarak bilinen enerji kaynağı üretimini kontrol eden enzimi devreye sokarak etki gösterdiği tahmin edilmekte.

Beyin hücrelerinin hayatta kalabilmek için geniş bir alanda mücadele ettiğini belirten açıklama da, kızıl ötesi lazer ışınlarının hastalığın ilk gününde uygulandığı taktirde çok önemli radikal düzelmelere neden olduğu ifade ediliyor.

Bilindiği gibi dünyanın bir çok merkezinde olduğu gibi REEM Nöropsikiyatri Kliniğinde de uygulanan TMS tedavisi, daha çok kronik dönemde uygulanan bir tedavidir. TMS uygulama yapılan beyin bölgesinde hasarlı dokuyu, kan dolaşımını arttırıp metabolizmayı yükselterek tedavi etmekte ve hastaların olabildiğince daha sağlıklı olmalarını sağlamaktadır. Kızıl ötesi lazer ışınları ise felcin yani inmenin ilk döneminde yani ilk 24 saatte uygulanmaktadır.

Dr. Mehmet Yavuz
REEM Nöropsikiyatri
Web : https://www.reemnp.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Merhaba!

WhatsApp üzerinden görüşmek için alttaki kısımdan iletişime geçiniz veya bize info@reemnp.com adresinden email gönderebilirsiniz.

× Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?