Sonbahar Depresyonuna Teslim Olmayın

İlaca Dirençli Epilepsilerde TMS Umut Oldu
27 Ekim 2013
Sağ Ve Sol Beyin Meslek Belirleyici
2 Kasım 2013
Tümü

Sonbahar Depresyonuna Teslim Olmayın

Soğuk kış günlerinin habercisi olan sonbahar, yaz aylarının sıcak ve aydınlık günlerini aratıyor. Bu durum da yaz aylarını açık havada geçirenleri karamsarlığa sürüklüyor. Sonbaharda azalan güneş ışınları mutluluk hormonu seratoninin salgılamasının azalmasına, beyin kimyasının değişmesine ve bunların sonucunda depresyona neden olabiliyor. Aynı mevsimsel depresyonun kış aylarında da görüldüğünü belirten Dr. Mehmet Yavuz, yaz mevsiminin hemen ardından geldiği için sonbahar depresyonuna daha sık rastlandığını vurguladı.

“NEDENSİZ YORGUNLUK DEPRESYON BELİRTİSİ OLABİLİR”

Yavuz, en az iki hafta boyunca, “kendini üzgün ve boş hissetme, ilginin azalması ve zevk alamama, nedensiz kilo alma veya kaybetme, uykusuzluk veya aşırı uyuma, aşırı hareketlilik veya uyuşukluk, sürekli, nedensiz yorgunluk ve enerji kaybı, değersizlik ve suçluluk duygusu, düşünme, konsantre olma yetisinin azalması, ölüm ve intihar düşüncesi” durumlarından beşinin yaşanması durumunda depresyon ihtimalinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“SONBAHAR DEPRESYONU KADINLARI VURUYOR”

Depresif duygu durumu, kaygı ve endişe kadınlarda daha sık görüldüğünden sonbahar depresyonunun da genellikle kadınları etkilediğini anlatan Dr. Yavuz, “Özellikle daha önce depresyon tanısı konulmuş kişilerde bu dönemde rahatsızlığın tekrarlama ihtimali artar. Özellikle karamsar, endişeli, özgüveni düşük kişiler bu dönemde daha fazla risk altındadır” diye konuştu.

“GÜN IŞIĞINDAN FAYDALANIN”

Dr. Yavuz, sonbahar depresyonuna karşı alınacak önlemleri ise şöyle sıraladı: “Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanın. Bulutlu günlerde dahi sabah veya öğle arasında vaktinizi 20-30 dakika dışarıda geçirin. Spor yapın. Günde 30 dakikalık aktif, tempolu bir yürüyüş yeterli olabilir. Sağlıklı beslenin. İştahınız artsa da karbonhidrat ve basit şekerlere fazla yüklenmeyin ve bol bol su için. Çok uyumayın. Zor da olsa sabah yataktan erken kalkmaya çalışın. Yeni hedefler, yeni planlar belirleyin. İş yerindeki isteksizliği azaltmak için sık ve kısa molalar verin. Sosyal yaşamınızı keyif alabileceğiniz aktivitelere göre yeniden planlayın.”

“EN ETKİLİ YÖNTEM TMS TEDAVİSİ”

Son derece açık belirtileri nedeniyle kolayca teşhis edilebilen depresyonun tedavisinde ilaç ve psikoterapi yöntemlerinin kullanılabildiğini belirten Dr. Yavuz, “Ayrıca TMS tedavisi, depresyon konusunda önemli bir yöntemdir. Manyetik simülasyon tedavisiyle ilaçlara cevap vermeyen ya da tam düzelmeyen hastalarda beyne şok manyetik uyarılar gönderilerek beynin hastalanmadan önceki sağlam durumuna dönmesi amaçlanır. TMS tedavisi özellikle hamile ya da emzirme döneminde olan veya ilaç kullanması sakıncalı hastalarda tercih edilen bir yöntemdir” dedi.

Hastalığın şiddetine, kişinin yaş, cinsiyet ve kilosuna göre var olan ilaçlar ve diğer tedavi seçenekleriyle başarılı sonuçlar elde edildiğini belirten Dr. Yavuz, depresyon belirtileri yaşayan kişinin mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurması gerektiğini vurguladı.

Dr. Mehmet Yavuz
REEM Nöropsikiyatri
Web : https://www.reemnp.com

Comments are closed.

×

Merhaba!

WhatsApp üzerinden görüşmek ve bilgi almak için alttaki logoya tıklayarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

× Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?