Stres Romatizması Olur mu?

Unutkanlığı Yenmenin Yolları
7 Mayıs 2013
Rüya, Zihne Çekidüzen Veriyor
10 Mayıs 2013
Tümü

Stres Romatizması Olur mu?

Bunun adı ‘’fibromyalji’’ ise evet olur. Sürekli bir türlü geçmeyen ve gezici ağrılar durumunda fibromyalji düşünmelidir. Özellikle stres durumlarında alevlenme gösterdiği için bir nevi ‘’stres romatizması’’ da denebilir. Fibromyalji ruhsal gerilimi çok sever. Bu yönüyle maskeli depresyon ve somatizasyon bozukluğu ile çok karışır.

Stres aynı zamanda otonomik sistemi de olumsuz etkileyeceği için bu kişilerde mide barsak proplemleri de bulunabilir. Hastaların bir kısmında çocukluk dönemine ait bir fiziksel ya da cinsel taciz hikayesi bulunur. Özellikle bayan hastalığıdır. Hastaların 10 da 9 u bayandır. Ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon civarında fibromyalji hastası olduğunu tahmin etmekteyiz. Bu hastalığın bir özelliği de ilaçlarla tedavi olmasına rağmen yeni stres oluşturan durumlarda yeniden nüks edebilmesidir. Bu yüzden sanki hastalık hiç tedavi edilmemiş gibi zannedilir.   Fibromyalji de aynı migren ve panik atak gibi zeki ve başarılı bayanları sever. Başarılı olma konusunda tutkulu, mükemmelliyetçi, hassas ve titiz bayanlarda görülür. Sürekli nüks etmesi ile sanki hiç bitmeyen ve tedavi edilemeyen bir hastalıkmış imajı verir.

Fibromyalji kas olan her  yerde olabileceği gibi, en çok boyun, omuz, gögüs ve sırt bölgesini sever. Gögüs ağrıları yüzünden kalp hastalığı gibi algılanabilir. Ve kardiyolog kardiyolog gezilebilir.  Fibromyaljide adale sertlemesi de olur bu yüzden ağrılı bölge hareket ettirildiğinde katur kutur sesler çıkabilir. Fibromyalji, direk stresin oluşturduğu bir tablo olduğu için beraberinde uyku bozuklukları da sık görülür. Uyku dengesizliğinin olmadığı kişiler tedaviye çok daha iyi cevap verir. Fibromyalji ağrılı bir sendrom olmasına rağmen, sadece ağrı kesiciler ve adale gevşeticilerle düzeltilmesi mümkün değildir. Beraberinde anksiyete giderici ilaçlar ya da antidepresan ilaçlar verilmelidir. Kişi de stres oluşturan faktörleri bir bir tesbit edip, bunlar elemine edilmelidir.

Aslında stresle başa çıkma mekanizmalarında bir aksama vardır. Dış dünyadan gelen proplemler ve fiziksel gerilim, romatizmal bir sürece dönüştürülerek  rahatlama sağlanır.

Hastalar tanı konmadan önce hastane hastane dolaşır hatta diğer aile bireyleri veya hekimler tarafından hastalık hastası olarak ta düşünülebilir. Psikolojik destek ve ilaçlarla ya da stres unsurlarının ortadan kalkması ile düzelme sürecine girmesi, onu hastalık hastalığı tablosundan ayırır.

Tedavide magnetoterpi,  biofeedback, lokal fizik tedaviler, hipnoterapi, akupunktur, lokal enjekisyonlar , kognitif davranış terapileri ve masaj çok kullanılır. Ancak en etkili unsur stres faktörlerinin uzaklaştırılması ve stres eşiğini yükselten ilaçlardır..

Dr. Mehmet Yavuz
REEM Nöropsikiyatri
Web : https://www.reemnp.com

Comments are closed.

×

Merhaba!

WhatsApp üzerinden görüşmek ve bilgi almak için alttaki logoya tıklayarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

× Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?