Magnetoterapi ve TMS

Magnetoterapi ve TMS

REEM Nöroloji Merkezi, bir ilki daha gerçekleştirerek, başta depresyon, panik atak, alzheimer, felç, parkinson olmak üzere bir çok nöropsikiyatrik hastalığın tedavisinde kullanılan TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) ile Magnetoterapiyi birleştirdi. Aynı zamanda hem TMS tedavisi hem de Magnetoterapi uygulaması yapılmakta. Böylece hastalar, iki koldan tedaviye alınarak, hem ruhsal hem de bedensel bir diğer ifade ile hem nöropsikiyatrik hem de somatik iyileşme halini ikisini bir arada elde edebilecekler.

MAGNETOTERAPİ

Manyetik Rezonans Stimülasyon Tedavisi (magnetoterapi) vücudun savunma sistemini güçlendiren, hücre yıkımını yavaşlatan, hücre yenilenmesini hızlandıran ve bu sayede vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağlayan bir tedavi yöntemi ve bir yaşama biçimidir. Bu yöntem hücrelerin yaşam kaynağı olan besin ve oksijenin karşılanmasına, hücreler üzerinde zehir etkisi yapan karbondioksit ve metabolizma atıklarının temizlenmesine yardımcı olarak, hücrelerin rejenere (yenilenme) olmalarını hızlandırmaktadır. Savunma sistemimizi güçlendirmekte ve vücuttaki (enerjiyi) dengeleyerek vücudun kendi kendini onarması için uygun bir doğal ortam oluşturmaktadır.

Magnoterapi, sağlıklı insanlarda fizyolojik uyum ve doğal dengeyi kurarak, vücut direncini yükseltip, yaşlanma sürecini geciktirmektedir. Hastalıklara karşı vücut direncini yükselterek koruyucu etkinlik gösterir. Hücresel boyutta madde alışverişini olması gereken seviyeye çıkararak unutkanlığın kalkması, uyku düzeninin oluşması, zinde ve canlı hissediş, dikkat ve öğrenme gücünün artması, entellektüel kapasite de artış, çevresel faktörler ve stresin olumsuz etkilerinden arınma ile birlikte vücudun hastalıklara karşı bir bariyer ve direnç oluşturmasını sağlamaktadır. Nitekim, manyetik alan vücut dokularını uygun bir şekilde etkileyerek hücre zarlarının geçirgenliğini arttırır. Bu doğal metod aynı anda bir çok hastalığın tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Tedavide oldukça geniş bir uygulama alanı olması, kolay uygulanabilirliği, kolay bir metot oluşu ve yan etkisi olmaması, magnetoterapiyi oldukça önemli kılmaktadır.

Yer kabuğunun doğal bir manyetizması vardır. Bu manyetik etkileşim hücre zarlarında madde alışverişlerini mümkün kılar. Böylece bir fabrika gibi çalışan hücrenin, atık maddeleri ve toksinleri bünyesinden uzaklaştırarak su, besin maddeleri, oksijen ve gerekli mineralleri alarak işlevinin uygun bir seyirde ve canlılık içinde sürdürmesi mümkün olmaktadır.Şehir hayatı, insanların toprakla temasını azalttığı gibi elektromanyetik kirlilik ortamı da doğal manyetik alanla olan temasları defektlere uğratmıştır.

Maalesef, teknolojinin gelişmesi ile beraber cep telefonu dalgaları, televizyon ve radyo dalgaları, telsiz sinyalleri ve elektronik eşyaların yaydığı dalgalar atmosferimizi her gün biraz daha elektromanyetik kirliliğe maruz bırakmaktadır. Kalp krizi yaşlarının 20′li yaşlara düşmesi, bağışıklık sistemlerinin çöküşü, sık hastalıklara maruz kalma, beyin hastalıkları sıklıklarında artışlar ve de kanser olgularında görülen tırmanış bu nedenlerle ortaya çıkmıştır. 200.000 insan üzerinde bu suni manyetik alan tatbik edilerek araştırmalar yapılmış ve sonuçta bağışıklık sistemlerinin kuvvetlendiği, enerji dengelerinin normal ve doğal sınırında tutulduğu, hücrelerin kirli ve bulanık denizdeki balıklar gibi fonksiyon görmekteyken, berrak ve temiz denizdeki balıklar misali bir canlılık kazandığı tespit edilmiştir. Böylece ‘’suni manyetik alan uygulama terapileri’’ (magnetoterapi) 1998'de modern tıp hizmetine sunulmuştur.

Dolayısı ile Magnetoterapi, sağlıklı insanlarda fizyolojik uyum ve doğal dengeyi kurarak, vücut direncini yükseltip, yaşlanma sürecini geciktirmekle birlikte bazı hastalıklarda da tedavi edici nitelikte etkin bir rol oynamaktadır. Bunu, vücudun kendi kendini onarması için uygun doğal ortamı oluşturarak başarmaktadır. Laboratuar deneyleri ve klinik deneyimler manyetik alanın vücutta şu etki ve mekanizmalara neden olduğu sonuçlarını ortaya koymuştur: Vazodilatasyon (damarları genişleterek kan akışkanlığının düzenlenmesi), ağrı kesici aktivite, antienflamatuar (iltihap kurutucu) aktivite, spasmolitik (spazm çözücü) aktivite, iyileşme hızlandırıcı(hücre yenilenmesi etkisiyle) aktivite, anti ödem(ödem çözücü) aktivite, hormonal ve enzimatik süreçleri düzenleyici etki, hücre membranında (zarlarında) metabolik transferler ve hücre zarının fonksiyonlarının aktivasyonu, hücrelerin solunumlarının aktivasyonu (oksijen girişi,karbondioksit çıkışı)…

Herhangi bir hastalık,nitelik ve lokalizasyonu ne olursa olsun bölgesel veya genel olarak enerji eksikliğinden meydana gelmektedir. Ve mevcut hastalık, enerji durumunun iyileştirilmesi veya normal düzeye getirilmesi halinde ortadan kalkmaktadır. Bu, pasif kalan vücudu geçici yöntemlerle manipule etmek değil, aksine kendisine yardımcı olabilmesi için yapılan gerçek bir yardımdır. Böylece vücudun kendisine ait iyileştirme gücüne bütünüyle yeniden etkinleşme olanağı verilmektedir. Bu etkinliği nedeniyle magnetoterapi, insan vücudunun üst düzey bir biyoritme ulaşmasını teşvik ederek, sporcu performansının artışı, tatil beldelerinde ve turistik çerçevede dinlenmenin optimum şekilde sağlanması, iş yerlerinde verim artışı, eğitimde öğrencilerin öğrenme kapasitelerinin arttırılması, yoğun iş temposunun gerektirdiği enerji ihtiyacının sağlanması, depresyon ve stresin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması ve geniş yelpazede bir çok hastalığı aynı anda tedavi edebilmesi gibi amaçlarla yaygın olarak kullanım alanına girmiştir.

Magnetoterapi, teknolojinin beraberinde getirdiği bu elektromanyetik kirlenme ortamının insan vücudunda oluşturduğu zararlı etkileri ortadan kaldırarak doğal ve kirlilikten arındırılmış bir ortam koşulu oluşturmaktadır.

MAGNETOTERAPİ NE GİBİ FAYDALAR SAĞLAR

Kanın akışkanlığını arttırır, sarmal halde ve kümeler halinde dolaşan eritrositleri birbirinden ayırır. Böylelikle zayıf hücrelere oksijen transportunu hızlandırır. Diffuzyon ile beslenen dokularda parsiyel oksijen basıncının artışı beslenmeyi hızlandırır. Hücre nükleusunda heterokromatin azalırken, ökromatin artar. Sitoplazma da serbest ribozam ve poliribozamlar fazlalaşır. Böylece hücreler tarafından oksijen, besleyici maddeler ve minerallerin maksimum boyutta transferini sağlar. Ayrıca drenajı hızlandırarak atık ve toksinlerin hızlı atılmasını sağlar. Hücrelere daha çok enerji sağlama ve artmış düzenli metabolizma ile topyekün insan vücudunun kendi kendini yenileme kabiliyetinin artmasına yol açarak hem sağlıklı bir yapıya sahip olmamızı hem de yaşlanmanın doğal sürecini yavaşlatarak daha genç kalmamızı sağlar.Drenajı hızlandırarak atık ve toksinlerin hızlı atılmasını sağlar.

Kan ve Lenf dolaşımının hızlanması tromboz riskini azaltmaktadır.
Antienflamatuar ve analjezik etkileri vardır.
Sedatif etkisi vardır.
Enerji seviyesi düşmüş hücreyi aktif hale getirir.
Vejetatif sinir sisteminde düzenleyici rolu vardır
Kemik ,kıkırdak, ve kas dokusunu romatizmal süreçlerden uzak tutar
Sinirlerde onarım sağlar
Yaraların iyileşmesi daha hızlı gelişir
Ağrıların hafifletilmesini sağlar
Metabolizma durumunun iyileştirilmesi,
Makrofajların aktifleştirilmesi(Bağışıklık sistemi fagosit hücreleri) nedeni ile immun sistem güçlendirilir.
Adrenalin, noradrenalin,serotonin(stres hormonları) reseptörlerinin hassasiyetinin azaltılması ve böylece stres,depresyon ve anksiyetenin azaltılması,
Barsakta plexus myentericusun düzenlenmesi ve böylece sindirim işlevinin düzenlenmesi,
Solunum kaslarının daha iyi çalışması sayesinde solunum hacminin arttırılması, 

YAN ETKİLER VAR MIDIR:

200.000′den fazla hasta üzerinde yapılan klinik araştırmalarda sağlığa zararlı yan etkiler görülmemiştir. Manyetik alan terapisinin neredeyse hiç yan etkisi bulunmamaktadır. Ve vücut tarafından çok iyi tolere edilir.

NE ZAMANDAN İTİBAREN BİR SONUÇ ALINABİLİR 

Manyetik alan terapisi bir regulasyon yöntemidir. Etkinin oluşması temelde yatan rahatsızlık ve vücudun reaksiyon yeteneğine önemli oranda bağlıdır. Magnetoterapinin olumlu ve faydalı etkileri, tedaviye başlar başlamaz hissedilmekle beraber tedaviden maksimum sonuç alma, vücuttaki regulasyon işlemlerinin bazen uzun sürmesi nedeniyle birkaç ay gecikebilir.

TMS İLE MAGNETOTERAPİ BİRLEŞTİRİLDİ

REEM Nöroloji Merkezi, bir ilki daha gerçekleştirerek, Başta Depresyon, Alzheimer, Felç, Parkinson olmak üzere bir çok nöropsikiyatrik hastalığın tedavisinde kullanılan TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) ile Magnetoterapiyi birleştirdi. Artık REEM Nöroloji merkezine müracaat eden hastalara aynı zamanda hem TMS tedavisi hem de Magneterapi uygulaması yapılmakta. Böylece hastalar iki koldan tedaviye alınarak, hem ruhsal hem de bedensel bir diğer ifade ile hem nöropsikiyatrik hem de somatik iyileşme halini ikisini bir arada elde edebilecekler.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmanı
REEM Nöropsikiyatri

×

Merhaba!

WhatsApp üzerinden görüşmek ve bilgi almak için alttaki logoya tıklayarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

× Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?