Chat Yapmak Özgüveni Artırıyor

Mazeretim Var, Çapkınım Ben!
12 Ağustos 2013
Çocuklara Ödev Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
14 Ağustos 2013
Tümü

Chat Yapmak Özgüveni Artırıyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, psikiyatrik bir hastalık olan “sosyal fobi”ye sahip kişilerin, normal seviyede utangaç olanlara oranla iletişim kurmakta daha da zorlandığını ve bu sırada vücut fonksiyonlarının değiştiğini belirtti.

Kariyerinizdeki etkisi

Sosyal fobisi olan kişilerde yöneticileriyle ya da yetkilileriyle konuşmada ve haklarını savunmada güçlük çekme, hayır diyememe, aşağılanma ve başaramama düşüncelerinin sıklıkla görüldüğünü söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, “Sosyal fobi kişinin mesleki ortamında başarılı bile olsa gerçek performansını devamlı hata yaparım endişesi ile yapamamasına ve başarısız olmasına sebep olur.” dedi.

Özgüveninizi chat yaparak kazanın

Sosyal fobinin çok rahatlıkla giderilebilecek bir hastalık olduğunu belirten Dr. Yavuz, şu önerilerde bulundu: “Bu kişiler, eğer hekime başvurmak istemiyorlarsa, kendi kendine yapabilecekleri bazı çalışmalarla, bu sorunu en az düzeye indirebilirler.

Toplum içinde konuşmaya çekinen bu kişiler, aynanın karşına geçip kendine kendine konuşabilir, en yakın arkadaş ve güvendiği kişilerin önünde hikâye, fıkra ve anılarını anlatabilirler. Spor, tiyatro, sinema gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerle ilgilenebilirler.”

Nöroloji uzmanı Mehmet Yavuz, sosyal fobiyi yenmenin diğer bir yolunun da internette chat yapmak olduğunu vurguladı.

“İnternette chat yapılması da bu insanların üzerinden bir nebze de olsa çekimserliğin güvensizliğin atılmasına yardımcı olacaktır” diyen Dr. Yavuz, insanların sanal ortamda sohbet ederken kendilerini daha rahat hissettiklerini, düşüncelerini ve hissettiklerini özgürce ifade edebildiklerini hatırlattı.

Dr. Yavuz, “Bir süre sonra sanal ortamda kazandığı rahatlık ve özgüvenle iletişim kurmaları daha kolay olabilir’’ diye konuştu.

Güzel kadınlar da fobi unsuru

Yavuz, erkeklerde de sıkça rastlanan Sosyal fobi rahatsızlığının erkeklerin en çok güzel kadınlardan korkma, terk edilme, acı çekme gibi endişelere yol açtığını söyledi.

Yüzlerce fobi türü arasında ilginç olanlardan bazıları şöyle:

Ablütofobi (Yıkanmaktan korkma),
Amnezifobi (Hafızasını kaybetmekten korkma),
Bibliofobi (Kitap korkusu),
Eisoptrofobi (Aynalardan korkma),
Filemafobi (Öpmekten ya da öpüşmekten korkma),
Filofobi (Sevmekten, âşık olmaktan korkma),
Geliofobi (Gülme korkusu),
Haptofobi (Dokunulmaktan korkma),
Peladofobi (Kel insanlardan veya kel olmaktan korkma), sakallı kişilerden korkma
Venüstrafobi (Güzel kadınlardan korkma).

Dr. Mehmet Yavuz
REEM Nöropsikiyatri
Web : https://www.reemnp.com

Comments are closed.

×

Merhaba!

WhatsApp üzerinden görüşmek ve bilgi almak için alttaki logoya tıklayarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

× Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?